fundusze strukturalne europejskie
2014-11-21

PLUSY promocji

Laureaci konkursu "Innowacja Plus"

Słowo kluczowe:

Zapisz się, aby otrzymywać
aktualne informacje
o funduszach.
Dobra praktyka
Jak rewitalizacja zmieniła wizerunek miasta

Enschede, największe miasto w wschodniej Holandii ma więcej do zaoferowania turystom niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Miasto, którego znakiem rozpoznawczym były do niedawna zakłady tekstylne, w ostatnich latach stało się symbolem udanej rewitalizacji.

Czytaj o projekcie:

Przełomowy był rok 2000, kiedy to w robotniczej dzielnicy Roombeek wybuchł magazyn sztucznych ogni niszcząc i uszkadzając większość stojących dzielnicy domów. Po wielu dyskusjach władze miasta w porozumieniu z mieszkańcami zdecydowały się na rewitalizację tego miejsca. Ten unikalny projekt wypadł dużo lepiej niż się spodziewali jego twórcy, a najlepszym dowodem są liczne krajowe i europejskie nagrody.

-  Na udanej rewitalizacji jednej dzielnicy zaczęto budować nowy wizerunek całego miasta: kulturalnej stolicy wschodniej części Niderlandów - mówi Wilja Jurg, dyrektor ds. kultury w Biurze Projektu Roombeek. - Katastrofa i późniejsza odbudowa dała też finansowy impuls do rozpoczęcia projektu “Mila kultury” i generalnie do wzrostu znaczenia kultury w mieście.  Do miasta napłynęło sporo pieniędzy, dzięki którym  można było zadbać o lepszą jakość różnych projektów kulturalnych.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że już przed katastrofą w Roombeek działało wielu artystów. Życzeniem mieszkańców było, by ten wątek kulturalny pielęgnować i w miarę możliwości rozwijać. Jednym z projektów mających na celu zwiększenie roli kultury i sztuki w dzielnicy jest Klaster Kulturalny. Byłą fabrykę tekstylną Rozendaal zamieniono na centrum kultury. W budynku znajduje się nowoczesne muzeum, galerie sztuki, pracownie artystyczne,  kawiarnia i obserwatorium astronomiczne. Część budowli przeznaczona została na apartamenty, w którym mieszka sporo artystów. Połączenie pracowni z mieszkaniami artystów sprawia, że to miejsce tętni życiem.


Klaster ma jeszcze jedną zaletę: teraz gdy kwitnie współpraca prywatnych pracowni z publicznymi ośrodki kultury, to głos całego środowiska jest lepiej słyszalny i bardziej poważany przez władze miasta. Bliskość położenia sprzyja też współpracy w zakresie wspólnej promocji np. w krajowej prasie czy podczas dużych wydarzeń kulturalnych. Artyści znają się i wiedzą jakie mają terminarze wystaw, przez co łatwiej im planować własne działania tak, żeby sobie wzajemnie nie przeszkadzać, a jak najczęściej łączyć siły przy realizacji większych przedsięwzięć.

Klaster z Roombeek jest połączony z centrum miasta tzw. “Milą kultury” (1,1 km). Dzięki temu Roozendaal znalazł się na tym samym szlaku co dotychczasowe największe atrakcje kulturalne miasta: Dzielnica muzyczna czy Muzeum Narodowe Twenthe. “Mila kultury” oznaczona jest dziełami sztuki światła i dźwięku stworzonymi przez artystów z różnych krajów. Artystyczny obraz wzbogacony jest o liczne eventy, które organizowane są na tym obszarze, np.: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal literatury im. Willema Wilminka (wybitny poeta holenderski pochodzący z Enschede).
 
Rosnący prestiż tego miejsca przyczynia się do wzrostu liczby turystów. Z myślą o nich utworzono szlaki piesze i rowerowe ułatwiające zwiedzanie dzielni cy. Goście mogą wypożyczyć aparat GPS, która zaprowadzi ich do najważniejszych obiektów architektury i sztuki w Roombeek. 

O sukcesie projektu zdecydowała aktywna partycypacja mieszkańców. Wszyscy właściciele posesji położonych wzdłuż “Mili kultury” otrzymali od miasta gablotę, w której mogą umieścić dowolne dzieła sztuki (także zrobione przez siebie).  Miasto wykorzystuje też swoje przygraniczne położenie. Od kilku lat realizowany jest, na przykład projekt MUSEMO sztuka bez granic, który ma na celu współpracę instytucji kultury z trzech dużych miast pogranicza niemiecko-holenderskiego: Osnabrück (Niemcy), Münster (Niemcy) i Enschede (Holandia). Muzea, galerie, atrakcje archtektury można zwiedzać posługując się elektronicznym nawigatorem o wielkości telefonu komórkowego. Użytkownik może w menu wybrać interesujące go obiekty i ustalić tempo zwiedzania.

- Od dawien dawna za Enschede ciągnie się wizerunek ośrodka przemysłu tekstylnego. Teraz pozycjonujemy się jako nowoczesne miasto sztuki i kultury położone w pięknej i spokojnej okolicy. To jest także nasza oferta dla turystów – mówi Irene van Benthem z Biura Promocji Enschede.

Hilde Mertens
Enschede

Atrakcje turystyki kulturowej w Enschede:

  • Centrum 21 Roozendaal (Muzeum Twentse Welle, galerie, kawiarnia, biblioteka, obserwatorium astronomiczne)
  • Muzeum Narodowe Twenthe
  • Dzielnica muzyki (sala koncertowa i teatr)
  • Mila kultury – szlak spacerowy łączący Roombeek z centrum miasta
  • Muzeum Jana Cremera

Wydarzenia kulturalne w Roombeek:  

  • Festiwal literatury im. Willema Wilminka
  • Festiwal Gogbot poświęcony mediom
  • Festiwal sztuki
  • Festiwal teatrów ulicznych 


zaloguj


Formy wsparcia     |      Dobre praktyki     |      Konkursy     |      Instytucje wsparcia     |      O serwisie     |      Rejestracja

Smartlink Sp. z o.o., ul. Zjazd 2/4,     60-653 Poznań    tel.: 061 849 90 40   fax: 061 849 90 41    e-mail: biuro@smartlink.pl


stat4u